Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi

Ayşe Ilgaz ÇAVUŞOĞLU

31-08-2021

Blog

Yeşil kelimesi duyulduğunda akla ilk gelen kelimelerden biri çevredir. Yeşil tedarik zinciri yönetimi de sürdürülebilir ve çevreye en az zarar verecek şekilde yürütülen tedarik zinciri yönetimi yaklaşımıdır. Başka bir tanımla çevresel kaygıların geleneksel tedarik zinciri içerisine entegre edilmesi şeklinde tanımlanabilir. Verimli bir yeşillendirme uygulaması için, yeşil tedarik zinciri yaklaşımında bütün zincir çerçevesinde yeşillendirmeye gidilmelidir. Yani bu yaklaşım, ham madde alımı ile başlar ve satış sonrası sürece kadar devam eder. Yeşil tedarik zinciri yönetimindeki yeşil faaliyetler şu şekildedir:

- Yeşil Satınalma

- Yeşil Üretim

- Yeşil Dağıtım

- Yeşil Paketleme

 - Tersine Lojistik

Satınalma ve Lojistik departmanının bir üyesi olarak yeşil satınalma ve tersine lojistik kavramlarını detaylandırmak isterim. Yeşil satınalma, en önemli yeşil tedarik zinciri yönetimi faaliyetlerinden biridir. Geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir ya da henüz geri dönüşümü yapılmış malzemeleri satınalma faaliyetidir. Bu doğrultuda bir ürünün satın alımında çevresel konularda hassasiyet gösterdiğimiz gibi, tedarikçilerimizin de çevreye yaklaşımlarını önemsiyor ve takip ediyoruz. Tersine lojistik uygulamaları kullanılmıyor ise tedarik zinciri “Yeşil” olarak tanımlanmamalıdır.

Tersine Lojistik; geri dönüşüm, yeniden üretim, yeniden kullanım ve bertaraf etme fonksiyonlarına sahiptir. Yazımın başlarında da belirttiğim gibi tedarik zinciri fonksiyonları ne kadar ölçüde yeşillendirilebilirse, tedarik zinciri o kadar başarılı olur.

Avrupa Birliği tarafından, 2019 yılının Kasım ayında çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetleri bir adım ileri taşıyarak, çevre ve sürdürülebilirlik konularında kesin ve çözüm odaklı adımlar atılacağına dair bir paket sunulmuştur ve literatüre Avrupa Yeşil Mutabakatı olarak geçmiştir. Yeşil Mutabakatı’nın 7 stratejisinden biri olan sürdürülebilir sanayi, aynı zamanda yeşil tedarik zinciri yönetimi ile de kesişim noktasıdır.

Çevreye duyulan duyarlılığın artması beraberinde iş imkânları yaratacağı gibi yaşam kalitesini de artıracaktır. Bu noktada yeşil mutabakat ve tedarik zinciri yönetimi yaklaşımı aynı temel hedefi amaçlamaktadır ve yeşil mutabakat, yeşil tedarik zinciri yaklaşımının güçlenmesi ve pekişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bizler de Dönmez Debriyaj Ailesi olarak, tedarik zincirimizi geliştirebilmek için doğal kaynakların doğru kullanımı ve tedarik zincirlerinin etkin yönetilmesi düşüncesini, yeşil tedarik zinciri yönetimi anlayışını benimsedik. Minimum atık faaliyeti ile atık malzemelerimizi değerlendirip onlardan yeni parçalar üretiyor ve mümkün olan en az seviyede atık oluşturuyoruz. Atık çelik paletleri üretimimizde kullanabileceğimiz çelik kasalara dönüştürüyor ve geri dönüşüm uygulamasına katkıda bulunuyoruz.

Siz, değerli tedarikçilerimiz ile ileriye doğru gittiğimiz bu yolda, çevremize vereceğimiz zararı sıfıra indirmeye çalışmak ve sürdürülebilir bir yaşam için “Yeşil” yaklaşımımızı büyütmek her zaman temel hedeflerimizden biri olacaktır. Bizler için çok anlamlı olan dergimizin 50. Sayısında da her zaman olduğu gibi bizlere gösterdiğiniz destekten dolayı sizlere teşekkür ederim.


İlgili haberler

Blog

Otomotiv ve İmalat Sektöründe Kalite Yönetim Sisteminin Önemi

Haberin Devamı...
Blog

Tutkulu Yolculuklar: Yelken

Haberin Devamı...
Blog

Tutkulu Yolculuklar: Olympos

Haberin Devamı...
Blog

Seramik Sanatı ve Tarihi Geçmiş

Haberin Devamı...
Blog

Türk Kadın Ressamlar

Haberin Devamı...
Blog

Dijital Dönüşüm Nedir?

Haberin Devamı...
Blog

Bonsai Tarihi

Haberin Devamı...
Blog

Stratejik Marka Yönetimi

Haberin Devamı...
Blog

Bilgi Güvenliği

Haberin Devamı...
Blog

Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi

Haberin Devamı...
Blog

Sürdürülebilir Geleceğin İnşası; Yeşil Üretim ve Müşteri Değeri

Haberin Devamı...
Sonraki Haber
Önceki Haber